Jan Filip Společnost čs. prehistoriků, Praha, 1948, brožovaná, 396 stran, obsahuje fotografické přílohy, obálka částečně oddělena od knižního bloku, dobrý stav.
Miroslav Verner Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze + Academia, 2006, 1. vydání, vázaná, anglický jazyk, obsáhlý svazek, 520 stran, kniha je nová. Kniha je členěna do šesti kapitol, které pojednávají o dějinách výzkumu, majiteli hrobky vezíru Ptahšepsesovi, jeho společenském postavení a jeho úloze u královského dvora, stejně jako o dalších členech jeho rodiny, o poloze mastaby v rámci abúsírské královské nekropole. Největší část knihy (4. kapitola) je věnována popisu jednotlivých stavebních fází mastaby. Vedle popisu zbývajícího zdiva a architektonických prvků je představena také možná rekonstrukce původního vzhledu jednotlivých částí mastaby. Pátá kapitola (nazvaná
Chris Scarre Slovart, 2000, Praha, vázaná s přebalem, 304 str., pěkný stav. Osudy slavných stavebních památek. Obsah výpravné publikace tvoří popis a výklad 70 největších stavitelských úspěchů starověkého světa, jenž zahrnuje nejslavnější památky, jako egyptské pyramidy, Koloseum, sochy z Velikonočního ostrova či Velkou čínskou zeď, stejně jako památky málo známé, např. kolosálního Buddhu v Bámjánu či monumentální stavby amerických indiánů, buddhistické jeskyně, paláce, přístavy, vodní stavby, opevnění atd., atd. Velký formát, obsáhlý svazek 304 stran. Kniha líčí osudy starověkých architektonických památek. Bohatě popisuje průběh jejich stavby, největší slávy a jejich postupného chátrání. Kniha je doplněna bohatými ilustracemi. Odhalování tajemství dávných kultur a civilizací. Mýty a legendy, ztracené poklady, starodávná a nerozluštěná písma, zánik civilizací. Velké množství plánků a nákresů.
Philipp Vandenberg Vyšehrad, 1987, Praha, vázaná s přebalem, 283 str., pěkný stav. Akce Tutanchamon. Hořká bída a nepopsatelné bohatství, závist, nenávist a intriky, záhadná smrt a politická vražda - to je rámec, v němž se odehrává největší archeologický objev tisíciletí: akce Tutanchamon. Čtvrtého listopadu 1922 odhalil Angličan Howard Carter, vyučený malíř, vchod do hrobky Tutanchamona - faraona zapomenutého už před třemi tisíci lety.
Bohuslav Hlinka Práce, Praha, 1984, celoplátěná vazba s přebalem, krásný stav. Odkud vlastně naši předkové přišli do země, která je dnes naší vlastí? Kdy se to přihodilo? A jak k tomu došlo? Co se na zdejším území vůbec odehrávalo v tom nejasném období mezi jejich příchodem – a prvními historickými zprávami? To jsou hlavní otázky, na něž dostaneme v této knize odpovědi. Obsahuje obrazové přílohy a mapy.
Jiří Svoboda X-Egem, Praha, 2001, vázaná s přebalem, přebal je při krajích nepatrně pomačkaný, pěkný stav. Kniha předkládá mnoho užitečných a zajímavých informací o egyptských pyramidách (též v menší míře i o pyramidách amerických a mezopotamských), obsahuje mnoho cenných technických podrobností (nákresy, schémata), takže vychází vstříc zájemcům o tuto tématiku.
Václav Davídek Vyšehrad, Praha, 1971, celoplátěná vazba, obsahuje fotografické přílohy, na zadní straně desek stopa po lepence (stav viz další náhled), jinak pěkný stav. Zajímavá studie, která podává historii původního území českého kmene na Podřipsku kolem hradiště Budeč.
Ministerstvo informací a osvěty, 1950, Praha, časopis, obsahuje množství černobílých fotografií, pěkný stav. Toto číslo je celé věnováno novým archeologických objevům v Československu, obsahuje tyto články: Nové archeologické objevy a výzkumy v Československu (Jaroslav Böhm), Betlémská kaple (Jan Květ).
Marcel Niederle Originální kresba tuší, rozměr 23 x 16,5 cm, pěkný stav. Jan Filip (25. prosince 1900 Chocnějovice – 30. dubna 1981 Praha) byl český archeolog a historik. Zabýval se zejména keltským osídlením na území Československa, dobou bronzovou a dobou železnou. Byl profesorem na Univerzitě Karlově. Roku 1955 byl jmenován akademikem, v letech 1963–74 působil jako ředitel Archeologického ústavu ČSAV. Více než 25 let redigoval periodikum Archeologické rozhledy, které sám založil.
Jiří Neustupný Orbis, 1946, Praha, poloplátěná vazba, 578 str., obsahuje 44 stran obrazových příloh a 303 obrázků v textu, dobrý stav. Obsáhlé dílo, které přibližuje srozumitelnou formou počátky lidské vzdělanosti a kultury ve všech světadílech. Zvláštní pozornost věnoval souvislostem a vztahy mezi jednotlivými kulturami, zvláště těmi, které se týkaly střední Evropy. Podkladem pro napsání knihy byla nejen písemné památka, ale hlavně artefakty a vykopávky.
Jana Součková Mladá fronta, Praha, 1979, celoplátěná vazba s přebalem, pěkný stav. Starověký Přední východ označuje starověké civilizace Přední Asie (Sýrie, Palestina, Fénicie, Malá Asie), Mezopotámie , Íránská vysočina , starověký Egypt a Arábie v období od konce pravěku ve 4. tisíciletí př. n. l. do vpádu Arabů v první polovině 7. století. Dějiny starověkého Orientu jsou součástí historie starověku. Zachycuje život tehdejšího člověka v nejrůznějších oblastech jeho činnosti – práce, zábava, náboženské úkony, válka, stavitelství, řemesla. Bohatý obrazový doprovod.
Miroslav Korecký Odeon, 1983, Praha, vázaná s přebalem, velký formát, 372 str., obsahuje množství celostránkových vyobrazení, krásný stav. Kniha patří i v celosvětovém měřítku k nejvýznamnějším egyptologickým publikacím. Nejprve autor stručně nastiňuje nejstarší architektonický vývoj stavební činnosti člověka po období prvních dvou staroegyptských dynastií, nejvíce se pak soustřeďuje na přelomové období dějin architektury, jímž je epocha III. dynastie, která je spojena se jménem slavného architekta Imhotepa a se Sakkárou, a navazující období IV. a V. dynastie, kdy se stavební činnost soustředila v oblasti Gízy a Abúsíru. Jádrem knihy je obrazový katalog obsahující 322 unikátních fotografií, čímž se stává nejen vědeckou, ale i exkluzivní obrazovou publikací.
R. Leakey, R. Lewin Mladá fronta, Praha, edice Kolumbus, 1984, celoplátěná vazba s přebalem, obálka stav viz foto, knižní blok v pěkném stavu. Americký paleontolog Leakey a biolog Lewin se ve své působivé knize snaží s pomocí kosterních nálezů, nejstarší hmotné kultury ale i z chování současných zvířat, převážně primátů, odvodit syntetický pohled na vývoj člověka, hlavně jeho kultury, ekonomiky, jazyka, sexuality a agresivity. Pro zkoumání společnosti a kultury je pro nás podstatných hlavně posledních 6 kapitol. K odhadu poměrů, které mohly panovat v pravěké společnosti využívají autoři příkladu „primitivních“ afrických kmenů, které se stále živí sběrem a lovem, a snaží se vyvrátit některé mýty, které o nich panují. Ukazují, že jejich členové žijí v malých otevřených skupinkách, jejichž území se navzájem překrývají, což umožňuje pohotově řešit vzájemné konflikty a zároveň to dovoluje vyrovnávání místních přebytků a nedostatků potravy. Hlavními rysy jsou v rozporu s předsudky soudržnost, sdílení a spolupráce.
Mortimer Wheeler Mladá fronta, Praha, 1973, edice Kolumbus, celoplátěná vazba s přebalem, pěkný stav. Anglický archeolog a indolog, který se po léta zabývá nejstaršími dějinami indického subkontinentu, věcně a střízlivě popisuje dosavadní výsledky bádání o protoindické civilizaci, jedné ze tří nejstarších a nejvýznamnějších světových civilizací. Líčí její vznik, charakteristické rysy i konec. Stručně se dotýká vývoje po zániku harappské kultury, rozvinuté ganžské civilizace a dalších civilizačních proudů na Indickém poloostrově.
Jan Filip Československá akademie věd, Praha, 1963, edice Nové obzory vědy, brožovaná, pěkný stav. Vyspělá a podivuhodná civilizace starověkých Keltů spoluvytvářela ,,první Evropu,, a dala jméno i naší zemi - Bohemia. Filipův všestranný pohled na keltskou minulost, jak se jeví ve světle archeologických objevů, je vzrušující a neztratil ani po létech nic ze své aktuálnosti a čtivosti. Aniž slevuje z metod vědeckého přístupu k tématu, zůstává srozumitelný i laickému čtenáři. V jasných konturách a živých barvách odhaluje svět kultovních zvyků, náboženských představ, technických, uměleckých i válečnických schopností Keltů, kteří dávno před námi osídlili naši vlast.