kol. autorů Vyšehrad, 1987. Obsahuje všechny legendy období (úvod, edice, text a poznámky), dále kroniky a nejstarší listiny. Slavníkovci, o jejichž osudech nám první zprávy přinášejí historické prameny posledních dvou desetiletí 10. století, byli posledními na Přemyslovcích nezávislými knížaty v české kotlině. Území, které ovládali, se rozkládalo v rozdílně širokém pruhu podél středního a horního toku Labe. O hmotné kultuře obyvatel této části Čech víme dnes díky soustavnému archeologickému výzkumu ( Kouřim a na Libice nad Cidlinou) mnohem více, než s čím mohla pracovat historiografie před druhou světovou válkou.Celoplátěná vazba s obálkou , 471 stran, perfektní stav.
Jan Filip Archeologie. Nákladem Společnosti přátel starožitností, edice Stopami věků. Nakladatelská brož, přední strana obálky čistě oddělena od bloku, jinak dobrý stav.
Jiří Neustupný Společnost přátel Lužice, Praha, 1946, brožovaná s přebalem, místy nerozřezáno, přebal potrhán (viz foto), jinak knižní blok v pěkném stavu. Archeologie.
Jan Filip Společnost čs. prehistoriků, Praha, 1948, brožovaná, 396 stran, obsahuje fotografické přílohy, obálka částečně oddělena od knižního bloku, dobrý stav.
Jan Filip, M. Buchvaldek, J. Sláma Universita Karlova, Praha, 1962, celoplátěná vazba s přebalem, 161 stran, přebal potrhán a opravován lepenkou, jinak kniha v pěkném stavu.
J. Bouzek, M. Buchvaldek, L. Košnar, I. Pavlů, K. Sklenář, J. Sláma, E. Strouhal, S. Vencl Univerzita Karlova v Praze, 1982, Praehistorica IX, celoplátěná vazba s přebalem, množství vyobrazení, 195 stran, přebal je při krajích otřepán (stav viz foto), jinak je kniha v pěkném stavu.
Miroslav Verner Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze + Academia, 2006, 1. vydání, vázaná, obsáhlý svazek, 520 stran, kniha je nová. Kniha je členěna do šesti kapitol, které pojednávají o dějinách výzkumu, majiteli hrobky vezíru Ptahšepsesovi, jeho společenském postavení a jeho úloze u královského dvora, stejně jako o dalších členech jeho rodiny, o poloze mastaby v rámci abúsírské královské nekropole. Největší část knihy (4. kapitola) je věnována popisu jednotlivých stavebních fází mastaby. Vedle popisu zbývajícího zdiva a architektonických prvků je představena také možná rekonstrukce původního vzhledu jednotlivých částí mastaby. Pátá kapitola (nazvaná "Poznámky k architektuře a funkci mastaby) zdůrazňuje některé prvky architektury mastaby, které jsou zasazeny do širšího kontextu vývoje staroegyptské architektury během 3. tisíciletí př. n. l. Tato kapitola též obsahuje diskuzi věnovanou prostorové a funkční analýze této mastaby. Šestá, závěrečná, kapitola shrnuje dříve pojednaná témata a zasazuje hrobku a jejího majitele do kontextu vývoje Staré říše. Zároveň je věnována dataci výstavby hrobky.
Chris Scarre Slovart, 2000, Praha, vázaná s přebalem, 304 str., pěkný stav. Osudy slavných stavebních památek. Obsah výpravné publikace tvoří popis a výklad 70 největších stavitelských úspěchů starověkého světa, jenž zahrnuje nejslavnější památky, jako egyptské pyramidy, Koloseum, sochy z Velikonočního ostrova či Velkou čínskou zeď, stejně jako památky málo známé, např. kolosálního Buddhu v Bámjánu či monumentální stavby amerických indiánů, buddhistické jeskyně, paláce, přístavy, vodní stavby, opevnění atd., atd. Velký formát, obsáhlý svazek 304 stran. Kniha líčí osudy starověkých architektonických památek. Bohatě popisuje průběh jejich stavby, největší slávy a jejich postupného chátrání. Kniha je doplněna bohatými ilustracemi. Odhalování tajemství dávných kultur a civilizací. Mýty a legendy, ztracené poklady, starodávná a nerozluštěná písma, zánik civilizací. Velké množství plánků a nákresů.
Philipp Vandenberg Vyšehrad, 1987, Praha, vázaná s přebalem, 283 str., pěkný stav. Akce Tutanchamon. Hořká bída a nepopsatelné bohatství, závist, nenávist a intriky, záhadná smrt a politická vražda - to je rámec, v němž se odehrává největší archeologický objev tisíciletí: akce Tutanchamon. Čtvrtého listopadu 1922 odhalil Angličan Howard Carter, vyučený malíř, vchod do hrobky Tutanchamona - faraona zapomenutého už před třemi tisíci lety.
Bohuslav Hlinka Práce, Praha, 1984, celoplátěná vazba s přebalem, krásný stav. Odkud vlastně naši předkové přišli do země, která je dnes naší vlastí? Kdy se to přihodilo? A jak k tomu došlo? Co se na zdejším území vůbec odehrávalo v tom nejasném období mezi jejich příchodem – a prvními historickými zprávami? To jsou hlavní otázky, na něž dostaneme v této knize odpovědi. Obsahuje obrazové přílohy a mapy.
Jiří Svoboda X-Egem, Praha, 2001, vázaná s přebalem, přebal je při krajích nepatrně pomačkaný, pěkný stav. Kniha předkládá mnoho užitečných a zajímavých informací o egyptských pyramidách (též v menší míře i o pyramidách amerických a mezopotamských), obsahuje mnoho cenných technických podrobností (nákresy, schémata), takže vychází vstříc zájemcům o tuto tématiku.
Václav Davídek Vyšehrad, Praha, 1971, celoplátěná vazba, obsahuje fotografické přílohy, na zadní straně desek stopa po lepence (stav viz další náhled), jinak pěkný stav. Zajímavá studie, která podává historii původního území českého kmene na Podřipsku kolem hradiště Budeč.
Luc Bürgin Brána, Praha, 2000, laminovaná vazba, velmi pěkný stav. Archeologové již celá desetiletí objevují podivné nálezy, které stavějí naše dosavadní chápání dějin lidstva zcela na hlavu. Oficiální věda však tyto nálezy neprávem označuje za padělky a tají je před veřejností v nepřístupných depozitářích muzeí. Autor, hlásící se hrdě k Dänikenově škole, se vydal na téměř detektivní pátrání po těchto artefaktech, které dokumentuje vskutku senzačním fotografickým materiálem.
Jiří Fröhlich Jihočeské nakladatelství Růže, 1990, edice Jihočeská vlastivěda řada B, celoplátěná vazba, ukázka viz další náhled, desky místy trošku odřené, jinak knižní blok pěkný stav. Kniha se zabývá osobnostmi a arch. lokalitami v jižních Čechách, ty řadí chronologicky od nejstarší doby až po dobu slovanskou a středověk. Místo je zde i věnováno prvním amatérským archeologům v jižních Čechách. Příkladem uvádím J. Buriana, který na počátku 20. stol. na Bechyňsku rozkopával mohyly. Bohužel se jeho nálezy nepodařilo do dnešní doby zachovat, protože se ztratily. (archeologie)
Ministerstvo informací a osvěty, 1950, Praha, časopis, obsahuje množství černobílých fotografií, pěkný stav. Toto číslo je celé věnováno novým archeologických objevům v Československu, obsahuje tyto články: Nové archeologické objevy a výzkumy v Československu (Jaroslav Böhm), Betlémská kaple (Jan Květ).
Basil Davidson Mladá fronta, Praha, 1962, edice Kolumbus, celoplátěná vazba s přebalem, přebal nese mírné známky užití, jinak pěkný stav. Afrika má svoji dlouhou historii. V 19. stol. objevovali badatelé zeměpisné poměry Afriky na jih od Sahary, ve 20. objevují její historii. Tato kniha pokrokového anglického žurnalisty, spisovatele a cestovatele uvádí a shrnuje výsledky historického, etnografického a archeologického bádání odborníků, hlavně z posledních deseti či dvaceti let. Zpočátku stručně pojednává o předhistorii a zevrubnější pozornost věnuje historii 2000 až 1500 let před vpádem Evropanů.
Marcel Niederle Originální kresba tuší, rozměr 23 x 16,5 cm, pěkný stav. Jan Filip (25. prosince 1900 Chocnějovice – 30. dubna 1981 Praha) byl český archeolog a historik. Zabýval se zejména keltským osídlením na území Československa, dobou bronzovou a dobou železnou. Byl profesorem na Univerzitě Karlově. Roku 1955 byl jmenován akademikem, v letech 1963–74 působil jako ředitel Archeologického ústavu ČSAV. Více než 25 let redigoval periodikum Archeologické rozhledy, které sám založil.
Jiří Neustupný Orbis, 1946, Praha, poloplátěná vazba, 578 str., obsahuje 44 stran obrazových příloh a 303 obrázků v textu, dobrý stav. Obsáhlé dílo, které přibližuje srozumitelnou formou počátky lidské vzdělanosti a kultury ve všech světadílech. Zvláštní pozornost věnoval souvislostem a vztahy mezi jednotlivými kulturami, zvláště těmi, které se týkaly střední Evropy. Podkladem pro napsání knihy byla nejen písemné památka, ale hlavně artefakty a vykopávky.