James Ramsey Ullman Olympia, 1964, Praha, laminovaná vazba, 222 str. + 8 str. příloh, pěkný stav. Účastník americké horolezecké výpravy na nejvyšší horu světa v létě r. 1963 vypráví poutavě o všem, co předcházelo této úspěšné expedici, jak probíhaly přípravy, zmiňuje se o setkáních s místním obyvatelstvem a popisuje životv základním táboře ve výšce 5425 m. Nejnapínavější stati jsou věnovány vlastním výstupům. Tragickou kapitolou je vylíčení jedné z prvních průzkumných cest, při které zahynul jeden člen výpravy. Jemu je také celá kniha věnována.Závěr knihy vyplňují ryze technické a vědecké poznámky a pozorování. Několik fotografií přiblíží čtenářům tváře významných členů expedice.
František Janouch Svět sovětů, Praha, 1966, celoplátěná vazba s přebalem, obsahuje zajímavé fotografie (ukázka viz další náhled), přebal je opraven lepenkou a při krajích místy odřený (stav viz foto), jinak je kniha v pěkném stavu.
Antonín Veverka Nakladatelství Jaromíra Veláta, Praha, 1948, poloplátěná vazba, silně odřené a vyšisované desky (viz foto), obsahuje fotografické přílohy, vnitřek je v pěkném stavu.
Pavel Bém, Rudolf Švaříček Livingstone, 2007, Brno, mohutný svazek, 350 str., krásný stav. Výpravná publikace plná překvapení pro čtenáře poutavě popisuje osudy expedice Everest 2007. Hlavní část knihy tvoří kapitola Everest, kterou se prolínají příběhy Pavla Béma a Rudolfa Švaříčka o výstupu na nejvyšší horu světa. Další kapitoly jsou věnovány čtyřem zemím, které leží na svazích Himálaje – Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indii. Unikátní publikaci doplňuje nepřeberné množství barevných fotografií, profily autorů knihy, představení šerpů a rozhovory s horolezci. Kniha obsahuje originální tibetské modlitební prapory lungta a v deskách je vložen originální kámen s mantrou. Kámen vsazený do obálky knihy obsahuje pracně vyryté Óm, mani padme húm – Ó, klenote v květu lotosovém. Stejně jako do oblázku je mantra vytesána do modlitebních kamenů po celém Himálaji. Zdobí stúpy, gompy, mosty, cesty, paláce i drobné chýše. Opakováním mantry získají věřící přístup k ovládání dění. Magie je prý natolik mocná, že může nabourat věčnou rovnováhu vesmíru... V Himálaji umožní stálé prozpěvování Óm, mani padme húm poznání vlastního já. Obsahuej modlitební praporce Lungta (červený, modrý, žlutý, zelený). Ve svatyních, klášterech, na stúpách, vrcholech i horských sedlech se stále třepotají barevné modlitby, za pěkného počasí i ve vichřici. Vítr čechrá provazce modlitebních praporců a koná tak věčnou modlitbu za prosebníky. Praporce lungta zdobí texty manter, obrázky božstev a znamení přízně. Symbol větrného koníka nese na hřbetě drahokam, vzácný kámen plní přání! Láska, štěstí i harmonie sálají do prostoru, naleznou dárce i obdarované...
Mojmír Tichák Státní tělovýchovné nakladatelství, 1955, Praha, brožovaná s přebalem, 209 str., obsahuje fotografickou přílohu viz další fota, přebal nese známky užití viz foto, knižní blok v pěkném stavu.
Radek Roubal Šport, 1958, Bratislava, vázaná s přebalem, 145 str., slovenský jazyk, slovenština, přebal nese mírné známky užití viz foto, jinak je kniha v pěkném stavu. Mapový průvodce tatranskými dolinami a štíty. Autor spojuje prchavý svět dojmů a pocitů, které poskytuje jedinečná příroda Vysokých Tater, s konkrétními, poutavě vyprávěnými znalostmi o těchto horách. Velmi obsáhlé mapové přílohy na jednotlivých listech, svým způsobem se jedná i o horolezeckého průvodce. Autor je aktivní horolezec a napsal průkopnickou knihu Horolezectvo pre každého.
Radek Jaroš, Arnošt Tabášek Euromedia Group, Universum, 2010, laminovaná vazba s přebalem, přebal je v horní části otřepaný (stav viz foto), jinak je kniha ve velmi pěkném stavu. Fotografická publikace mapuje dosavadní horolezecké úspěchy jednoho z předních českých horolezců, Radka Jaroše. Cílem cest byly vrcholy Mount Everest, K2, Kančendženga, Čho Oju, Šiša Pangma a Nanga Parbat. Působivé líčení dramatických okolností úspěšných i neúspěšných výstupů tvoří spolu s dechbrajícími fotografiemi neodolatelnou kombinaci pro milovníky horolezectví, dobrodružství a kvalitně zpracovaných obrazových publikací.
John Hunt Sportovní a turistické nakladatelství, Praha, 1958, celoplátěná vazba s přebalem, přebal nese mírné známky užití, zajímavé dobové fotografie (ukázky viz další náhledy), pěkný stav.
Stanislav Melek James Slovakia, Bratislava, 2008, brožovaná, slovenština, slovenský jazyk, jako nová. Praktická příručka pro začínající i pokročilé skialpinisty. Příručka horolezce, instruktora a propagátora skialpinismu Stanislava Melka vzbudila na Slovensku zasloužený zájem a dočkala se již třetího, aktualizovaného vydání. Z něj vychází i toto první české vydání. Jedná se o původní komplexní metodickou publikaci, vytvořenou na základě dlouholetých vlastních poznatků a zkušeností, podpořenou odborností italské metodiky Club Alpino Italiano. Kniha přináší detailní popis pohybových aktivit, znázorněných i rozfázovanými fotografiemi. Zjistíte vše, co potřebujete vědět o lavinách, včetně cenných rad, jak se jim vyhnout. Samozřejmostí jsou informace o využití moderní navigace a internetových map. Najdete zde doporučující postupy pro realizaci túr ve vysokohorském prostředí včetně ledovců, seznámíte se s problematikou extrémních sjezdů. Kniha je ve slovenštině.
Karl M. Herrligkoffer Olympia, Praha, 1976, celoplátěná vazba s přebalem, dobové fotografie (ukázky viz další náhledy), dobrý stav. Kniha o dobývání nejvyšší hory světa od první expedice v roce 1921 až do roku 1972. Zevrubná zpráva o dobývání nejvyšší hory světa Mount Everestu od první expedice v roce 1921 až do roku 1972. Autor je zkušený publicista a horolezec, sám vedl řadu velehorských expedic (např. sedmkrát na Nanga Parbat), mezi nimi i jednu z posledních na Mount Everest v roce 1972. V chronologickém sledu seznamuje s historií všech expedic, začínaje těmi prvními, které měly za úkol zkoumat geologické, glaciologické a klimatické poměry a jejichž cílem byl úspěch v oblasti kartografie - až k těm posledním, které se staly mohutnými akcemi velkého organizačního aparátu. Padesátiletá historie objevování nejvyšší hory světa má samozřejmě i své hrdiny, Malloryho a Irvina, kteří se z výstupu už nikdy nevrátili, Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norkeje, kteří jako první lidé stanuli na vrcholu, horolezce, účastníky všech expedicí, domorodé Šerpy a nosiče, jimž je hora hor zdrojem obživy, má i své snílky, kterým je zlezení osmitisícovky nedělní procházkou. V reportážním záznamu mezinárodní, tzv. evropské výpravy v roce 1972 dává pak autor nahlédnout i za oponu onoho velkolepého dramatu, kterým horolezectví bezesporu je.
Jan Suchl Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem, 1984, celoplátěná vazba s přebalem, obsahuje fotografické přílohy, přebal nese mírné známky užití (stav viz foto), kniha v pěkném stavu. Souborné vydání dvou vynikajících knih: Akce HS a Cesta končí pod Huascaránem.
Vilém Heckel Sportovní a turistické nakladatelství, 1960, Praha, vázaná s přebalem, 207 str., obsahuje krásné hlubotiskové fotografie viz další fota, přebal nese mírné známky užití, knižní blok v pěkném stavu. Obrazová publikace obsahuje originální snímky kavkazských horstev, rozsáhlých ledovců, srázných úbočí i okolní přírody, jak ji poznala výprava čs. horolezců. Stručný text podává vysvětlení o obtížích výstupů na strmé vrcholy. Donguz-orun, Nakra-tau ... (Kuchař, Celman, Kopal).