katalog | košík (0 ks za 0 Kč) | kontakty | naše služby | odkazy | obchodní podmínky
Restaurování nástěných maleb a závěsných obrazů - Transfery. Karel Benedík, Vlastimil Berger, Alois Martan (restaurování maleb, zaniklé kostely, Šumava, Doupov)

Restaurování nástěných maleb a závěsných obrazů - Transfery. Karel Benedík, Vlastimil Berger, Alois Martan (restaurování maleb, zaniklé kostely, Šumava, Doupov)


Původní brož, ve hřbetu natržená ve spodní části, většina listů je uvolněná, 80 stran. Publikace je věnována restaurování maleb, respektive provedení transferů v zaniklých šumavských kostelech: - Monumentální pozdně barokní klášterní kostel sv. Alžběty byl postaven v letech 1759-1767 podle návrhu Johanna Christopha Kosche jako součást jezuitské koleje s gymnáziem na jihovýchodním okraji dnes již zcela zaniklého města Doupov (Duppau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Do roku 1783 byl poté dokončen piaristy. Po zrušení kláštera v roce 1950 a následném zařazení Doupova do nově vzniklé vojenského újezdu přestal být udržován. Nejpozději na počátku 70. let 20. století byl nakonec spolu areálem bývalého kláštera zbořen. - Gotický hřbitovní kostel sv. Wolfganga byl postaven pány z Doupova v době kolem roku 1380 v místech původního středověkého předlokačního sídliště mezi Lučním potokem a potokem Liboc asi 800 m od náměstí severozápadě od dnes již zcela zaniklého města Doupov (Duppau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Kolem roku 1500 byl interiér kostela vyzdoben souborem gotických fresek. Během 16. století byl kostel renesančně přestavěn a doplněn o presbytář. V této době sloužil jako pohřební svatyně majitelů doupovského panství. Po začlenění Doupova do nově vzniklého vojenského újezdu a vysídlení zdejšího obyvatelstva dne 15. května 1954 byl kostel uzavřen a postupně chátral. V roce 1962 zjistili památkáři neúnosný stav kostela. Roku 1964 byla zamítnuta žádost o demolici kostela. V roce 1967 kostel vyhořel. V letech 1967-1968 byl proveden průzkum nástěnných maleb z interiéru kostela, jejich restaurátorské ošetření a odborné sejmutí. Malby poté byly vystaveny v Klatovech. Dnes jsou na zámku v Horšovském Týně. Několik polí christologického cyklu je dnes vystaveno v expozici Národní galerie v Praze. Ještě v roce 1975 stály obvodové zdi bývalého kostela bez střechy. Krátce poté byl zchátralý kostel definitivně zbořen. - Restaurování olejomaleb, např. Kern, Brandl apod.

zboží je zadáno

WebDesign - Kryštof Doležal | GraphicDesign - Lukáš Peták